Učilište APIS ovlaštena je instritucija koja će od prosinca 2014. godine provoditi izobrazbu za profesionalne korisnike i distributere za održivu uporabu pesticida. Interes za izobrazbu možete iskazati već sada na brojeve telefona 099/4383-306 i 01/3818-028.
Prema novome Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida, od 26. studenoga 2015. uporaba pesticida se ograničava samo na profesionalne poljoprivrednike koji su završili osnovni tečaj za sigurno rukovanje i primjenu sredstava za zaštitu bilja i koji će to moći dokazati iskaznicom Poljoprivredne savjetodavne službe. Iskaznicu će dobiti na osnovu potvrde o uspješno položenom ispitu u ovlaštenoj instituciji za provedbu izobrazbe.
Uređaji, odnosno mehanizacija koju poljoprivredni proizvođači koriste pri prskanju morat će imati atest ovlaštene tvrtke koji će vrijediti tri godine, a prskalice će se morati biti registrirane.
Tečaj edukacije za održivu primjenu pesticida proći će najmanje 90.000 poljoprivrednika koji su u sustavu potpora, dok je u Upisniku OPG-a u Hrvatrskoj registrirano oko 195.000 poljoprivrednih proizvođača.
Mnogi su poljoprivrednici do sada pesticide nekontrolirano, prekomjerno i nestručno primjenjivali na svojim njivama, u vinogradima i u voćnjacima. Prema evidenciji Udruge proizvođača i zastupnika sredstava za zaštitu bilja u Hrvatskoj se godišnje potroši od 4.500 do 6.000 tona sredstava za zaštitu bilja, ovisno o klimatskim uvjetima. Najčešće je riječ o otrovima takozvane 3. kategorije, do njih se do sada dolazilo posve legalno u slobodnoj prodaji i bez identifikacije u poljoprivrednim apotekama.
Procjenjuje se da najmanje 10% poljoprivrednika pri radu s pesticidima zaboravlja na mjere sigurnosti – pri kupnji, pripremi, prijevozu, čuvanju na gospodarstvu ili zbrinjavanju ambalažnog otpada od pesticida. Znanja o sredstvima za zaštitu bilja i njihovoj pravilnoj primjeni hrvatski će poljoprivrednici, kao i u drugim zemljama EU, morati obnavljati svakih pet godina.
Sredstva za zaštitu bilja od 26. studenog 2015. godine profesionalci će moći kupovati i primjenjivati isključivo na osnovu potvrde o uspješno položenom ispitu, kojem će morati ponovno pristupati svakih pet godina.
Među tim su korisnicima obiteljska poljoprivredna gospodarstva i drugi poljoprivrednici (u ratarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu, povrćarstvu, maslinarstvu i uzgoju ukrasnog bilja), tvrtke i zadruge koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom te pravne i fizičke osobe koje održavaju javne površine poput parkova i nasada, okućnica, sportskih terena, cesta i pruga.
Zakon o održivoj uporabi pesticida i Pravilnik o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe propisuju da svi profesionalni korisnici, distributeri i savjetnici moraju imati primjerenu izobrazbu za stjecanje stručnog znanja i kompetencija za usavršavanje u tehnologiji primjene pesticida u poljoprivredi.
Provedba izobrazbe za cilj ima da obveznici edukacije završe izobrazbu najkasnije do 26. studenog 2015. godine kako je navedenim Zakonom i Pravilnikom propisano. Izobrazba se sastoji od osnovne i dopunske izobrazbe za stjecanje i obnavljanje odgovarajućih znanja, uzimajući u obzir različite uloge i odgovornosti obveznika.
Učilište APIS uskoro počinje s osnovnom izobrazbom u trajanju 15 školskih (nastavnih) sati.
Za izobrazbu kroz modul za profesionalne korisnike može se prijaviti punoljetna osoba koja je završila najmanje osnovnu školu u trajanju 8 godina.
Iznimno od gore navedenog za izobrazbu kroz modul za profesionalne korisnike koji namjeravaju koristiti sredstva za zaštitu bilja namijenjena za profesionalnu primjenu može se prijaviti osoba:
a) za profesionalnog korisnika kao odgovornu osobu s najmanje završenim:
– diplomskim sveučilišnim studijem agronomske ili šumarske struke ili
– preddiplomskim sveučilišnim studijem agronomske ili šumarske struke pod uvjetom da ima odslušano i položeno najmanje 150 sati modula iz zaštite bilja (predavanja, vježbe, seminari).
b) za profesionalnog korisnika – zaposlenika/radnika za poslove uporabe sredstava za zaštitu bilja koji su namijenjeni za profesionalnu primjenu i s najmanje završenom:
– srednjom stručnom spremom poljoprivrednog ili šumarskog smjera koji je odslušao predmete iz zaštite bilja.
Za izobrazbu kroz modul za distributere može se prijaviti:
a) za distributera kao odgovornu osobu s najmanje završenim:
– diplomskim sveučilišnim studijem agronomske ili šumarske struke ili
– preddiplomskim sveučilišnim studijem agronomske ili šumarske struke
– stručnim studijem agronomske ili šumarske struke pod uvjetom da ima odslušano i položeno najmanje 90 sati modula iz zaštite bilja (predavanja, vježbe, seminari).
b) za distributera – zaposlenika/radnika s najmanje završenom:
– srednjom stručnom spremom u trajanju od najmanje četiri godine
Polaznici će nakon uspješno završenog programa biti osposobljeni za:
provedbu postupaka obvezujućih temeljem mjerodavnih zakonskih propisa vezano uz pesticide i njihovo korištenje, prepoznavanje rizika od nezakonitih (krivotvorenih) sredstava za zaštitu bilja i prepoznavanja takvih proizvoda, prepoznavanje rizika vezanih uz pesticide i nadvladavanje tih rizika, a posebno: rizika za zdravlje; simptoma trovanja pesticidima i poznavati mjere prve pomoći; rizika za neciljano bilje, korisne kukce, divlju floru i faunu, bioraznolikost i općenito za okoliš, provođenje strategija i tehnika integrirane zaštite bilja od štetnih organizama, strategijama i tehnikama integrirane poljoprivredne proizvodnje, o načelima ekološke poljoprivrede, metodama biološkog suzbijanja štetnih organizama, informacijama o općim načelima i tehnološkim uputama za određenu kulturu ili za sektor specifičnim smjernicama za integriranu zaštitu bilja, primjenu usporedne procjene, kako bi mogli odabrati pesticid s najmanjim nuspojavama na zdravlje ljudi, na neciljane organizme i na okoliš, primjenu mjera za smanjenje rizika za ljude, neciljane organizme i za okoliš, provedbu metoda temeljenih na procjeni rizika, pripremu strojeva za primjenu pesticida, rad sa strojevima za primjenu pesticida i njihovo održavanje, provođenje hitnih mjere zaštite zdravlja ljudi i zaštite, posebnu pažnju i provedbu odgovarajućih mjera u zaštićenim, primjenu postupaka u vezi zdravstvenog nadzora te hitne dojave u slučaju nesreće ili sumnjivih događaja, vođenje evidencije o uporabi pesticida u skladu s propisima.
Obveznici izobrazbe nakon položenog ispita dobivaju potvrdu o položenom ispitu.
Pri izradi ove obavijesti korišteni su podaci iz članka objavljenog 7.9.2013. u Večenjem listu (http://www.vecernji.hr/hrvatska/na-njive-godisnje-bace-pesticida-za-52-milijuna-eura-609711)